سال حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی
شنبه، 27 آبان
  • -

  • -

28

مرداد

برگزاری 5 درمانگاه تک تخصصی بسیج جامعه پزشکی در محلات کم برخوردار تهران /تدوین GIS حوزه سلامت شهر تهران

روابط عمومی سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ: رئیس بسیج جامعه پزشکی تهران به تشریح اقدامات و برنامه های بسیج جامعه پزشکی در حوزه درمانگاه های تک تخصصی راه اندازی شده توسط این سازمان در تهران پرداخت .
 نظام الدین طباطبایی رئیس بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ به تشریح اقدامات و برنامه های بسیج جامعه پزشکی در حوزه درمانگاه های تک تخصصی راه اندازی شده توسط این سازمان در تهران پرداخت .

رئیس بسیج جامعه پزشکی با اشاره به برنامه ریزی درمانگاه های تک تخصصی از ابتدای سال جاری در بسیج جامعه پزشکی در تببین اهداف آن گفت : یکی از مهمترین اهداف ما در درجه اول آمادگی تیم های اضطراری بسیج جامعه پزشکی در مواقع بحران های طبیعی و غیر طبیعی در سطح تهران بوده است .

طباطبایی در ادامه بیان کرد:  برگزاری این درمانگاه ها تقریبا همچون برگزاری یک مانور درمانی است و ما در هرکدام از این درمانگاه ها یک کاروان تخصصی را اعزام می کنیم که می توان به کاروان تخصصی قلب ، درمانگاه تخصصی زنان، درمانگاه تخصصی اطفال ، درمانگاه تخصصی چشم پزشکی و درمانگاه تخصصی داخلی و ب اورژانس اشاره کرد .

وی در ادامه افزود ما برای این پنج درمانگاه به طور متناوب برنامه ریزیهایی را انجام داده ایم تا در نواحی و محلات کم برخوردار تهران به خدمات رسانی بپردازند.

رئیس بسیج جامعه پزشکی استان تهران در ادامه گفت : ما از ابتدای سال 90 تا 95 بیشتر در حواشی تهران همچون قیام دشت، پیشوا، ورامین،بهارستان و رباط کریم و مناطق دیگر از این دست تمرکز داشتیم ولی از سال 95 به بعد با تدبیر فرماندهی وقت سپاه تهران سردار کاظمینی، بیشتر تمرکزمان را بر روی محله های کمتر برخودار شهرتهران قرار دادیم و از ابتدای سال تا الآن نیز توانستیم پنج درمانگاه تک تخصصی گوناگون را در مناطق مختلف شهرداری تهران برگزار کنیم .

طباطبایی در ادامه بیان کرد : یکی از کارهایی که به عنوان هدف دوم مان دراین برنامه ها نمود پیدا کرده هماهنگی بین بخشی است ، یعنی توانستیم با هماهنگی نواحی سپاه از فرماندهی تا قسمت های مختلف همچون بسیج سازندگی و بهداری ، دوستان را در این کار درگیر کنیم و در ادامه بحث بیمار یابی و تبلیغات لازم برای این کار را برعهده گرفتند، همچنین شهرداری منطقه همکاری لازم برای پشتیبانی را برعهده گرفت، آموزش پرورش اغلب یک مدرسه را در اختیار ما قرار می داد و کمیته امداد، بهزیستی و یا شبکه بهداشت در ارجاع دادن بیمار به ما کمک نمودند تا این کار به عنوان یک کار گروهی و همکاری بین بخشی خلاءهای مدیریتی کشور را تا حدودی پر کند .

وی در ادامه با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته توسط این نهاد اضافه کرد : آخرین درمانگاه برگزار شده در سال جاری درمانگاه تک تخصصی قلب در منطقه 14 و در مدرسه شهیدغلامی در محله شهید محلاتی تهران برگزار شد که در این درمانگاه یک کاروان 50 نفره از متخصصان قلب ،پزشکان عمومی ، پرستاران و بهیاران حضور داشتند .

رئیس بسیج جامعه پزشکی افزود : در این درمانگاه کار بیماران از تریاژ شروع و پزشکان عمومی در هفت درمانگاه بیماران را ویزیت کرده و بیماران را به بخش های مختلف نوار قلب و اکوکاردیوگرافی و متخصصین محترم قلب معرفی می کردند و داروهایی که نوشته می شد با هماهنگی شهرداری از داروخانه شهرداری منطقه 14 برای بیماران تامین شد .

طباطبایی در ادامه افزود : بیمارانی هم که نیاز به بستری، آنژیوگرافی یا جراحی داشتند به بخش مددکاری بیمارستان مدرس به عنوان بیمارستان معین ارجاع داده شدند و توانستیم در هر روز به 350 بیمار خدمات ارائه کرده و تعداد قریب به 25 بیمار را هم برای بستری و جراحب به بیمارستان مدرس معرفی کرده و کارهای مددکاری آنها را هم انجام داده ایم و انشاءالله در هفته های آینده این کار انجام بگیرد .

وی در ادامه با اشاره به برنامه های آینده بسیج جامعه پزشکی برای ادامه این راه گفت : برنامه ما این است که انشاءالله تا پایان سال 8 درمانگاه دیگر را در سایر محلات تهران که یکی از آنها حتما در هفته دفاع مقدس برگزار می شود ایجاد کنیم .

رئیس بسیج جامعه پزشکی د رادامه افزود : یکی از مسائلی که به ما کمک کرد تا این کار به صورت منسجم تر برگزار شود علاوه بر تقویت روحیه تعاون ، همکاری ، نوع دوستی و ایثار و از خود گذشتگی در جامعه پزشکی ما که منجر به آن شد تا پزشکان مان به صورت رایگان در خدمت مردم کم برخوردارمان باشند ، جی آی اس حوزه سلامت شهر تهران را تا حدودی توانستیم به دست آوریم به طوریکه در هر منطقه ایی که حضور پیدا می کنیم اطلاعات مربوط به آن منطقه از لحاظ تعداد جمعیت و تناسب آن با وجود مراکز درمانی را در می آوریم و در کنار این یک طرح پژوهشی را به گروه علمی مان داده ایم که بتوانیم یک جی آی اس حوزه سلامت و جغرافیایی شهر تهران را به دست آوریم تا حداقل بتوانیم خلاءها و کمبودها را از طریق سیستم وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی مربوطه در سطح تهران مطالبه گری و پیگیری کنیم تا انشاءالله بحث عدالت در سلامت که یکی از اهداف انقلاب اسلامی است محقق شود .

وی در پایان با اشاره به همکاری دانشگاه های علوم پزشکی در این زمینه با بسیج جامعه پزشکی گفت : برنامه هایمان با همکاری مراکز ما در دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گیرد به طوریکه ما چهار مرکز عمده در دانشگاه های علوم پزشکی تهران ، ایران، شهید بهشتی و توانبخشی و نزدک به 90 کانون در بیمارستان های سطح تهران داریم و دوستان دانشگاهی و وزارت بهداشت در این کار به ما کمک می کنند .  


انتهای پیام//
ثبت امتیاز
امتیاز این نوشته تا کنون است. شما نیز به آن امتیاز دهید:   
دیدگاه ها


ثبت دیدگاه
نام:

پست الکترونیکی:

وب سایت:

دیدگاه:

 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ می باشد.
تحلیل آمار سایت و وبلاگ